img

Jak se ochránit před slunečním úžehem?

Jak se ochránit před slunečním úžehem?

Sluneční úžeh je vážným zdravotním problémem, který může postihnout každého, kdo se vystavuje přímému slunečnímu záření. Přestože slunce nám dodává vitamín D a má pozitivní vliv na naši psychiku, nadměrné vystavení slunci může vést k popáleninám, dehydrataci či dokonce rakovině kůže. Proto je důležité znát správné metody ochrany před úžehem a dbát na preventivní opatření. V tomto článku se podíváme na pět klíčových tipů, jak efektivně chránit svou pokožku před škodlivými účinky slunce.

Správné používání opalovacího krému

Správné používání opalovacího krému je klíčové pro ochranu pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. Nejprve je důležité vybrat si opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem ochrany proti UV záření, ideálně SPF 30 nebo vyšším. Před aplikací by měla být pokožka čistá a suchá. Opalovací krém se nanáší rovnoměrně na celou odkrytou plochu těla, včetně obličeje, uší, krku a rukou. Je také nutné pamatovat na pravidelnou aplikaci každé 2-3 hodiny nebo po plavání.

Druhým důležitým krokem správného používání opalovacího krému je jeho dostatečné množství. Pro dosažení optimální ochrany by se měl nanést asi dvakrát tolik, kolik bychom si mysleli – přibližně jedna lžička na obličej a jedna polévková lže na každou končetinu. Kromě toho je vhodné chránit svou pokožku i dalšími prostředky jako jsou sluneční brýle, klobouk nebo šátek. Pobyt na přímém slunci by měl být omezen v době nejintenzivnějšího záření, tedy mezi 10:00 a 16:00 hodinou. Správné používání opalovacího krému je jednoduchým krokem, který nám umožní si užít slunečné dny bez obav o poškození pokožky a riziko úžehu sluncem.

Nošení ochranných klobouků a šatů

Nošení ochranných klobouků a šatů je klíčové pro ochranu před úžehem sluncem. Klobouky s širokým okrajem poskytují stín nejen obličeji, ale také krku a ramenům, které jsou často vystaveny přímému slunečnímu záření. Díky nim se snižuje riziko popálenin a dlouhodobých poškození pokožky.

Ochranné šaty by měly být vyrobeny z lehkých materiálů s uzavřenými rukávy a nohavicemi, aby minimalizovaly expozici slunci. Ideálně by měly být i dlouhé, aby zakryly co největší část těla. Při výběru oblečení je důležité dbát na faktor ochrany proti UV záření (UPF), který udává schopnost látky blokovat sluneční paprsky. Vyšší hodnota UPF znamená lepší ochranu.

Celkově platí, že nošení ochranných klobouků a šatů je jednou ze zásadních opatření pro prevenci úžehu sluncem. Je důležité si uvědomit, že i krátkodobé vystavení silnému slunci může mít negativní dopady na naše zdraví. Proto bychom měli být vždy připraveni a chránit se vhodným oblečením, které nám poskytne dostatečnou ochranu před slunečním zářením.

Vyhněte se přímému slunečnímu záření

Přímé sluneční záření může být velmi nebezpečné pro naši pokožku a celkové zdraví. Proto je důležité se mu vyhýbat co nejvíce, zejména v době nejvyššího slunečního svitu mezi 10:00 a 16:00 hodinou. Pokud je to možné, raději zůstaňte ve stínu pod stromy, deštníkem či jiným přístřeškem. Pamatujte také na nošení ochranných klobouků s širokou krempou a chrániče očí ve formě slunečních brýlí s UV filtrem. Nezapomeňte ani na použití opalovacího krému s dostatečně vysokým faktorem ochrany (SPF), který byste měli nanést minimálně 30 minut před vystavením slunci a pravidelně ho obnovovat po každém koupání či pocení.

Další možností, jak se vyhnout přímému slunečnímu záření, je nošení vhodné oděvy. Zvolte volné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které zakryje co nejvíc těla. Ideálním materiálem je lehký bavlněný materiál, který umožní pokožce dýchat a zároveň ji ochrání před slunečními paprsky. Pokud se chystáte na pláž, volte plavky s UV filtrem nebo si oblečte košili do vody. Nezapomeňte také na pravidelnou hydrataci těla pitím dostatečného množství vody, abyste udrželi správnou rovnováhu tekutin ve svém organismu. Vyhněte se alkoholu a kofeinu, které mohou dehydratovat vaše tělo ještě více. S dodržením těchto jednoduchých opatření minimalizujete riziko úpalu či jiných nepříjemných následků dlouhodobé expozice slunci.

Vliv saunování na lidské zdraví

Vliv saunování na lidské zdraví

Saunování má řadu prospěšných účinků na lidské zdraví. Může pomoci snížit napětí, zlepšit krevní oběh, posílit imunitní systém a také snížit riziko...