img

6 nejlepších bylinek na detoxikaci organismu

6 nejlepších bylinek na detoxikaci organismu

Cítíte se unavení a bez energie? Jaro se neúprosně blíží a s ním přichází i jarní únava.  Nastal čas dodat tělu energetickou vzpruhu! Přinášíme vám nejlepší tipy, jak nastartovat tělo pomocí bylinek

Lidské tělo dokáže vyslat signál, že mu něco chybí. Trápí vás špatná pleť, deprese nebo nechutenství? Zkuste jarní detoxikaci organismu, která vyčistí tělo od toxinů. Zapomeňte na drahé chemické produkty z lékáren, sáhněte po bylinkách, které nezatíží vaše orgány. 

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec sice vypadá jako nenápadný bodlák, ale je vysoce ceněný pro své detoxikační a antioxidační účinky. Pokud vás trápí problémy s játry nebo žlučníkem, zvolte ostropestřec. Semena ostropestřce mariánského konzumujte drcená nebo ve formě čaje.

Pozor! Konzumace není vhodná pro těhotné, kojící ženy a pro lidi trpící vysokým tlakem.

Pampeliška

Levná bylinka, která s tělem dokáže zázraky! Pampeliška je skvělým parťákem při potížích s močovým ústrojím, játry nebo ledvinovými kameny. Květy pampelišek můžete použít jak čerstvé, tak sušené. Čaj z žlutých květů skvěle detoxikuje tělo a dodá potřebné vitamíny. 

Tip: Máte doma velké zásoby? Vyrobte si vlastní pampeliškový med! Chutná skvěle a je zdraví.

Měsíček lékařský

Dostupná bylinka, která zbavuje tělo škodlivých látek a pomáhá při léčbě chřipky a trávicího traktu. Měsíček je rovněž využíván při čištění krve a podporuje činnost jater. Čaj z měsíčku lékařského připravíte jednoduše. Stačí spařit pár květů horkou vodou, vylouhujete a přecedíte. Nápoj pijte dvakrát denně. 

Heřmánek pravý

Považuje se za nejoblíbenější bylinu již po tisíciletí. Ať už máte problémy s očima, menstruací, hemoroidy nebo žaludkem, heřmánek vás nenechá ve štychu. Čaj z heřmánku vás příjemně zahřeje a zažene všechny chmury. Opět můžete použít čerstvý spařený heřmánek nebo sušený. 

Tip: Rozzařte svou blond hřívu! Umyjte si hlavu jako obvykle a nakonec vlasy přelijte výluhem z heřmánku.

Kopřiva dvoudomá

Bylinka, kterou najdeme téměř všude. Kopřiva posiluje nervy, pomáhá při nachlazení a zánětech, tlumí žlučníkové koliky a chrání vlasy před padáním. Kopřivu spařte vodou nebo usušte, tím odstraníte jed z kopřivy, který způsobuje pálení. Dvě lžíce kopřivové natě přelijte 1 litrem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj nepijte déle než 14 dní.

Sedmikráska

Sedmikráska patří mezi základní bylinky jarního detoxu. Může se pyšnit
všestranným využitím. Léčí játra, žlučník, čistí krev a v neposlední řadě pomáhá při vyrážkách či akné. Z lístků a květů sedmikrásky snadno uvaříte čaj, polévku nebo obohatíte salát. Sedmikráskový čaj připravíte během chvíle, dvě lžičky čerstvých nebo sušených květů a listů zalijete půl litrem vroucí vody a nechte louhovat 15 minut. 

Nezapomeňte, že detox těla musí jít ruku v ruce se zdravou výživou. Jinak se účinky nemusí dostavit. Máte již s detoxikací organismu zkušenosti? Neváhejte a podělte se s námi o tipy, jak účinně pročistit tělo od toxinů