img

Akné v dospělosti a jak se ho zbavit

Akné v dospělosti a jak se ho zbavit

Pokud jste si v pubertě myslely, že se postupem času nepříjemného akné zbavíte, pak vězte, že tak tomu rozhodně vždy být nemusí. Boj s akné je běh na dlouhou trať, a ne každému se podaří tento boj snadno a rychle vyhrát. Přesto existuje spousta triků, jak s akné zatočit. Dnes si prozradíme ty nejúčinnější z nich.

Základní péče o pleť

To, že většina teenagerů trpí aknózní pletí, není žádná novinka. Někomu se během celé puberty objeví sem tam nějaký ten pupínek, jiný jich má plný obličej. Univerzální lék na problematickou pleť však neexistuje. Každému sedí něco jiného, a proto je i na vás, abyste vyzkoušely, která metoda pro vás bude tou nejúčinnější. Základem je pochopitelně dodržování správné hygieny.

Nikdy nechoďte spát s neodlíčenou pletí. Vždy ji napřed zbavte make-upu a ostatních líčidel a poté ošetřete pleťovou vodou. Obyčejná voda z kohoutku se nedoporučuje, protože pleť nadměrně vysušuje. Na noc si můžete aplikovat i krémy na akné, kterých najdete na našem trhu dostatek. Během dne se snažte na obličej nesahat. Ačkoliv si to možná samy ani neuvědomujete, v práci se člověk často obličeje dotýká například při podpírání hlavy, přemýšlení a podobně. Snažte se takové okamžiky hlídat a vyvarovat se jich.

Dlaněmi přenášíte na pleť bakterie, které aknózní pleti rozhodně nepomohou. Jednou až dvakrát týdně si dopřejte pleťovou masku, ale takovou, která nebude vaši pleť zbytečně dráždit. Pokud se chcete svěřit do rukou odborníků, tedy například kosmetičce, dbejte na to, abyste vybraly kvalitní kosmetický salón, ve kterém budou rozumět vašemu typu pleti a nebudou ji naopak zbytečně zatěžovat přípravky, které by jí nemusely nutně prospět.

Když akné s rostoucím věkem stále nemizí

Už nepatříte k teenagerům, ale vaše pleť je stále plná nežádoucího akné? Pak bude třeba obrátit se na odborníka. V tomto případě byste měly navštívit kožní oddělení, kde většinou absolvujete důkladný rozbor pleti a doporučení vhodných přípravků. Jak ale již bylo zmíněno, každému vyhovuje něco jiného.

Proto možná budete muset vyzkoušet více přípravků. Ani to vám však nezaručí, že se zbavíte akné. Je tu ale ještě jeden způsob a tím je hormonální antikoncepce. Pokud ji užíváte, nebo o ní alespoň uvažujete, zjistěte si možnosti předepsání takového typu léků, který má příznivý vliv i na vaši pleť. Většinou hormonální antikoncepce spolehlivě zabere a po několika měsících používání vaše akné zmizí. Bohužel i toto řešení má svá úskalí.

Pokud se po nějaké době rozhodnete hormonální antikoncepci vysadit, akné se vám za nějaký čas s největší pravděpodobností vrátí. Akné po dvacítce rozhodně není žádnou výjimkou, jelikož jím trpí až 15 % všech žen. Ve valné většině případů je akné způsobeno nerovnováhou hormonů v těle.