Chilli papričky, známé pod různými jmény jako čili, feferonka nebo kajenský pepř, jsou skutečnými klenoty pro milovníky ostrých chutí. Tyto plody, s oblibou přidávané do pikantních jídel, skrývají nejen štiplavou chuť, ale i zajímavé využití.
Ostré krásky v mnoha podobách
Tyto malé, ale výbušné plody pocházejí z rodiny lilkovitých a dorůstají do výšky zhruba jednoho metru. Z bílých květů se vyvíjí plody, které mohou být sklizeny v různých stádiích zralosti – od zelené po červenou až po seschnutou variantu. Chilli papričky představují pestrou paletu druhů a kultivarů, celkem pět druhů feferonek, z nichž každý se dále dělí na nespočet odrůd.
Historie plná pálení
Už v 6. tisíciletí př. n. l. byly chilli papričky oblíbeným kořením ve Střední Americe, odkud se později díky evropským dobyvatelům rozšířily do celého světa. Dnes jsou pěstovány hlavně v tropech východní Asie, Africe a Latinské Americe.
Proč to tak pálí?
Hlavním viníkem pálivého pocitu je kapsaicin. Pro měření pálivosti papriček existuje Scoviellova stupnice, kde například habanero dosahuje 300 000 SHU. Pro srovnání, jalapeno má 2 500 SHU a čistý kapsaicin ohromujících 16 milionů SHU.
Nejobávanější chilli papričky
Některé chilli papričky dosahují tak extrémní pálivosti, že se používají i jako donucovací prostředky. Nejpálivější je Carolina Reaper s 2.200.000 SHU, následovaný Trinidad Moruga Scorpion a dalšími pekelnými odrůdami.
Zdraví na prvním místě
Chilli papričky nejsou jen o pálení, ale také o zdraví. Kromě spalování kalorií mají antibakteriální, antikarcinogenní a antidiabetické účinky. Obsahují vitamíny C, A, B, karoten B a minerální látky jako draslík, železo či mangan. A navíc jsou skvělým afrodisiakem.
Jak na to doma
Chilli papričky uchovávejte v lednici nebo je sušte a uchovávejte při pokojové teplotě. Vždy důkladně umyjte a vyhněte se poškozeným kouskům. Jsou skvělé na pizzu, v omáčkách, polévkách i jako koření.
Tak ať vás chilli papričky nejen pálí, ale i baví a prospívají!