img

Jak se správně saunovat

Jak se správně saunovat

Saunování je skvělý způsob, jak se účinně zrelaxovat a zároveň prospět svému tělu i duši. Chceš-li z toho vyždímat maximum a vyhnout se přitom nějakým nástrahám, máme pro tebe pár fíglů, jak na saunu správně, aby sis ji užila na plno a ještě s úsměvem.

Saunování jak pro začátečníky, tak pro pokročilé

Než se pustíš do rozehřívání svého těla saunou, doporučujeme malý rozklus nebo aspoň dynamický stretching. A co teprve sprcha teplou vodou! To ti pomůže tělo ideálně připravit na to, co přijde. A nezapomeň, hydratace je klíčová – vypít dostatek tekutin je must, ať už před saunou, během ní, tak i po ní.

Jak dlouho v sauně vydržet? Začni pomalu a postupně. Každý máme jinou hranici tolerance, tak se neboj poslouchat, co ti tělo říká. Ideálně začni na 10 minutách a uvidíš, jak ti to bude vyhovovat. A po sauně nezapomeň na ochlazení – ať už studenou sprchou, nebo třeba skokem do bazénu.

Po sauně si dopřej klid a dostatek tekutin. Tělo si to zaslouží!

Jak si užít saunu bez komplikací

Chystáš se do sauny? Super, ale pamatuj na pár zásad, aby to byl jen a jen příjemný zážitek. Před vstupem do sauny se pořádně napij, ať jdeš na to hydratovaná. A s teplotou sauny to nemusíš hned přehánět – postupuj pozvolna a naslouchej svému tělu.

Pobyt v sauně by neměl přesáhnout 20 minut, ale pokud ti to nebude sedět, můžeš klidně vyrazit ven dříve. A po sauně? Zchladit se, zchladit se a zase zchladit se. Plus samozřejmě následný relax a hydratace.

5 důležitých tipů pro maximální benefit

  • Správně načasuj saunu – nejdřív sauna, pak studená sprcha a póry se otevřou jak mávnutím kouzelného proutku.
  • Pij, pij a pij – před saunou, v sauně i po sauně. Ať je tělo šťastně hydratované.
  • Temperatura a vlhkost musí být tak akorát – začni nižší teplotou a postupně šplhej nahoru. Tvé pohodlí je zákon.
  • Opakuj saunování a ochlazování – to je recept na úspěch. Dvakrát, třikrát a efekt je zaručen.
  • Poslouchej, co ti říká tělo – pokud se cítíš unavená nebo ti to nesedí, klidně to zkrátka ukonči.

Sauna: Relax pro tělo i mysl

Než vlezeš do sauny, nezapomeň se pořádně hydratovat a zbavit všeho, co by mohlo tepelným efektem trpět – šperky, hodinky, atd. Dále si dávej na čas: začni krátkými sezeními a postupně je prodlužuj. A hlavně relaxuj!

Sauna není sprint, je to maraton. Tak si to užij, relaxuj a dávej si na čas. A po sauně? Sprcha, odpočinek a opět hodně tekutin.

Dodržuj tyto jednoduché tipy a sauna se stane tvým oblíbeným místem pro relaxaci i obnovu energie. Tak na to jdi!