img

Mějte přehled o svých financích

Mějte přehled o svých financích

Zděsíte se pohledu do svého účtu pokaždé, když do něj nahlédnete? Máte obavy, že vaše finance nemáte zcela pod kontrolou a ráda byste tomu učinila přítrž? S naším praktickým návodem získáte přehled o svých financích velmi snadno. Naučte se hospodařit se svými penězi a ušetříte víc, než by vás kdy napadlo.

Zapisujte si své příjmy a výdaje

Na okamžik se vžijte do role velké firmy. Ta také musí mít přehled o tom, jak hospodaří a důkladně si vést evidenci příjmů a výdajů. Podobně na tom teď budete vy. Zapisujte si všechny nákupy, které uskutečníte, a to ať hotově nebo prostřednictvím bezhotovostního platebního styku. Zápisky si můžete vést na obyčejný papír, ale proč nevyužít vymožeností moderní doby a nepoužívat některou z praktických mobilních aplikací, které vám přinesou celou řadu výhod?

Snadno je nainstalujete do svého chytrého telefonu a všechny příjmy a výdaje do nich můžete zapisovat. Aplikace vám vše shrne do přehledných sloupců a grafů a vy uvidíte, jak si vedete a jaký rozdíl mezi součtem vašich příjmů a výdajů ve skutečnosti je. Aplikace je také skvělá v tom, že ji lze uzamknout a nastavit na heslo. To je jeden z faktorů, který by mohl hrát důležitou roli, pokud nechcete, aby do vašich financí nahlížel někdo jiný.

Přejděte od slov k činům

Ať už si vedete poznámky na papír nebo do aplikace, jasně vidíte, za které položky utrácíte nejvíce peněz. Zamyslete se, zda by na nich nebylo možné nějakým způsobem ušetřit. Opravdu si potřebujete každé ráno kupovat noviny? Čtete je ještě vůbec, nebo se z jejich koupě stal jen už váš ranní rituál? Neutrácíte zbytečně moc za kosmetiku? Pohlídejte si všechny položky na svém seznamu a eliminujte množství těch, které vám přijdou zbytečné.

Začít byste také mohly se spořením na horší časy. Pokud chcete, můžete si založit rovnou spořicí účet. Pokud ale máte rádi variantu s obyčejnou pokladničkou, také pochopitelně přichází v úvahu. V ní můžete například střádat zbylé drobné mince z nákupů, které by vám jinak jen zbytečně trhaly peněženku.

Postupujte podle spořícího plánu

Nejlepší motivací, jak vydržet spořit delší dobu, je sestavení si spořícího plánu. Vezměte si před sebe kalendář a stanovte si, že každý týden uložíte do pokladničky určitou částku. Ta může být po dobu celého roku stejná, nebo ji můžete například po měsíci postupně navyšovat. Rozhodně však nesnižujte. Na konci roku pak pokladničku vysypte a věřte, že budete překvapené, kolik mincí se vám podařilo nastřádat.

Proměnit je můžete v bance, a pokud jste poctivě šetřily každý týden, výsledná částka rozhodně nebude malá. Spořících plánů můžete využívat několik současně, a tak rozdělit úspory na několik konkrétních cílů, například na zakoupení nových bot, pračky nebo poznávacího zájezdu.

Jak se správně saunovat

Jak se správně saunovat

Saunování je skvělý způsob, jak se účinně zrelaxovat a zároveň prospět svému tělu i duši. Chceš-li z toho vyždímat maximum a vyhnout se přitom...

Začni s jógu a prožij proměnu!

Začni s jógu a prožij proměnu!

Hledáš způsob, jak si vylepšit figuru a zároveň si dopřát něco pro svou duši? Jóga je tady jako dokonalý parťák na cestě k lepšímu já. Nejenže se s...