V minulosti si svůj osobní deník psala většina významných osobností. Některé deníky se dokonce dočkaly své knižní podoby. I když takový osud možná váš deník nečeká, rozhodně nebude na škodu, pokud si jej budete vést taky. Je na vás, jakou zvolíte formu – zda povídky a příběhy ze života nebo jen stručné poznámky a obrázky. Deník je totiž skvělým pomocníkem v každé podobě.
Proč si psát deník
Možná vám přijde nesmyslné svěřovat své problémy a tajemství papíru, ale věřte, že psaní deníku má spoustu výhod. Tou hlavní je to, že vám pomáhá utřídit si myšlenky. Člověka většinou trápí konkrétní problém a neví, jak si s ním poradit. Pokud jej ale přenesete na papír, většinou se o něm více rozepíšete a popíšete jej podrobněji.
To vás donutí o problému více přemýšlet a nahlížet na něj z více úhlů pohledu. Většinou pak takové deníkové zaznamenání problémů vede k jejich rozuzlení. Další výhodou je, že na události, které se vám v minulosti přihodily, se můžete prostřednictvím deníku podívat zpětně a zhodnotit, jak jste se za tu dobu změnily, jakého pokroku jste dosáhly, co se vám podařilo a co naopak ne. Pokud si deník povedete několik let, uvidíte ten značný rozdíl mezi vaším myšlením před pěti či deseti lety a nyní.
Samy se přesvědčíte, jak jste na konkrétní věci změnily postupně názor a co vše se ve vašem způsobu uvažování změnilo. Deník je jistou formou sebereflexe, která je pro osobní rozvoj každé osobnosti velmi důležitá. Pokud si ještě deník nevedete, alespoň to zkuste a uvidíte, zda vás bude tato činnost bavit. Nemusíte do něj psát pravidelně, stačí jen občas, ale hlavně ve psaní neustávat na delší dobu.
Proč si deník nepsat
Bohužel i vedení osobního deníku má své nevýhody. Pokud nemůžete důvěřovat lidem ve vašem okolí, že nebudou do vašeho deníku nahlížet, není dobré si zaznamenávat věci, které by vás mohly dostat do nepříjemných situací. Nemálo lidských vztahů bylo zničeno právě kvůli nalezení a přečtení osobního deníku, který mnohdy může obsahovat i intimní záležitosti, které nejsou určeny pro každého.
Vyhnout se tomu můžete například prostřednictvím deníku elektronického, avšak ani u něj vám nikdo nezaručí, že se nedostane do nepovolaných rukou. Existují však i webové aplikace, které disponují několika druhy šifrování, a vaše deníkové záznamy by tak měly být dostatečně chráněny před zraky zvědavců.
Další variantou je také to, že nebudete psát opravdu každé osobní problémy, ale jen stručné záznamy, které toho o vás a vašem životě nebudou mnoho vypovídat, a tedy ani cizí člověk se z nich nedozví nic kompromitujícího. Rozhodně nevzdávejte psaní deníku, dokud si to na vlastní kůži alespoň nevyzkoušíte. Papírový nebo elektronický deník jistě stojí za pozornost.