img

Připravte se na pracovní pohovor

Připravte se na pracovní pohovor

Jdete se ucházet o nové pracovní místo a jste zbytečně nervózní? Věřte, že v takové situaci je asi každý, ale někteří vědí, jak se připravit tak, aby vás žádné dotazy nemohly zaskočit a vy se tak snadno zbavily strachu a nervozity. Podívejte se, jak se připravit na pracovní pohovor.

Šaty dělají člověka

Staré, ale pravdivé tvrzení, na které byste měly myslet, než vyrazíte na pracovní pohovor. První dojem je velmi důležitý a obzvlášť když se ucházíte o nové místo. Dbejte proto na správnou volbu oděvu a především jeho čistotu. Špinavé boty s okopanou špičkou vám moc parády neudělají a zaměstnavatel si tak pomyslí své. Nenechávejte nic na poslední chvíli a vyzkoušejte si svůj outfit s dostatečným časovým předstihem.

Vyhnete se tak tomu, že zaměstnavatel objeví na vašem saku flíček dříve než vy. Pokud budete mít boty na podpatku, pochopitelně v nich musíte umět chodit, abyste si neutrhly ostudu. Jste-li na ně zvyklá, patrně to pro vás nebude až taková změna. Pokud je ale nosíte jen při zvláštních příležitostech, jakou právě například pracovní pohovor je, choďte v nich několik dní dopředu, abyste se naučily skvěle držet stabilitu a sladit své kroky. Nejčastěji se ženy na pohovory oblékají do decentních barev jako je černá, šedá a bílá.

Klidně ale můžete svůj outfit doplnit nějakou výraznější barvou, ale rozhodně jej bláznivě nekombinujte. Vaším cílem je vypadat reprezentativně, nikoliv výrazně. A jaké kusy oděvu zvolit? V létě budou nejvhodnější delší šaty, nebo sukně s halenkou. V zimě dejte přednost úzkým kalhotám, halence či košili a saku. U toho si dejte pozor na správný střih, jelikož mnoho žen stále dělá tu chybu, že si pořizuje saka v pánském střihu, která nedokážou tak dokonale obepnout ženskou postavu a zvýraznit tak její křivky.

Jak na důkladnou přípravu

Abyste se zbavily stresu, potřebujete získat pocit jistoty, že vše dobře dopadne. K tomu budete potřebovat ovládnutí základních znalostí. Než tedy vyrazíte na pohovor, zjistěte si všechny potřebné informace, které by se vám mohly hodit. V jakém odvětví firma pracuje a co je jejím cílem? Jaká je struktura firmy a jakou pozici v ní budete zastávat právě vy? Co bude náplní vaší práce a jakým přínosem budete pro firmu?

To jsou jen některé z otázek, na které byste si měla umět odpovědět. Podle toho, o jakou pozici se ucházíte, si také nastudujte podklady k dané pozici, aby vás u pohovoru nemohl nikdo zaskočit nějakou záludnou otázkou z oboru. Podívejte se také na to, jaká je zhruba na dané pozici mzda u jiných firem, abyste věděly, o jaký plat si máte říct, až se vás zaměstnavatel během pohovoru zeptá. Nezapomeňte ani na slušné vyjadřování. Neměla byste skákat do řeči, mluvit rychle, zmateně a skákat od jednoho tématu k druhému.