img

Proč není hodně cukru a soli zdravé

Proč není hodně cukru a soli zdravé

Cukr a sůl jsou potravinové látky, které se nacházejí ve velkém množství v mnoha potravinách. Příliš mnoho cukru a soli může mít negativní vliv na zdraví. Cukr může způsobovat vysokou hladinu cukru v krvi a tím i diabetes typu 2. Navíc, příliš mnoho cukru v potravě může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti a obezitě.

Sůl může zvyšovat krevní tlak, což může zvyšovat riziko srdečních chorob a mozkové příhody. Množství sody v naší stravě bývá často vysoké a to může také zvyšovat riziko vzniku některých typů rakoviny. Pro zdravou stravu je doporučeno omezit množství cukru a soli v potravě a volit potraviny s co nejnižším obsahem těchto látek.

Škodlivost cukru

Cukr je sladidlo, které se často přidává do potravin pro zlepšení chuti. Avšak příliš mnoho cukru může mít negativní vliv na zdraví.

Jedním z nejzávažnějších problémů je vysoká hladina cukru v krvi, která může vést k rozvoji cukrovky typu 2. Cukrovka typu 2 je chronické onemocnění, při kterém tělo není schopno správně využít insulin a regulovat hladinu cukru v krvi. To může způsobit poškození cév a orgánů, jako jsou oči, ledviny a nervy.

Dalším problémem je, že příliš mnoho cukru v potravě může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti a obezitě. Nadměrný příjem cukru může také způsobit nerovnováhu hormonů, jako je leptin a ghrelin, které regulují chuť k jídlu a metabolismus. To může zvýšit riziko vzniku dalších zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, cévní choroby a některé typy rakoviny.

Cukr také má škodlivý vliv na stav zubů a může způsobovat kazivost zubů a paradentózu.

Je potřeba vědět, že cukr se skrývá v mnoha potravinách, nejen v sladkostech a nápojích. Je důležité si číst složení potravin a vybírat potraviny s nižším obsahem cukru. Doporučené množství cukru pro dospělého je 25g nebo 6 čajových lžiček denně.

Škodlivost soli

Sůl, také známá jako chlorid sodný, je esenciální živina, která je potřebná pro správné fungování těla. Avšak příliš mnoho soli v dietě může mít negativní vliv na zdraví.

Jedním z největších problémů je vysoký krevní tlak, který může být způsoben příliš mnoho solí v dietě. Vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko srdečních chorob a mozkové příhody. Sůl také může způsobovat zadržování tekutin v těle, což může zvýšit krevní tlak a zatěžovat srdce a ledviny.

Dalším problémem je, že příliš mnoho soli v potravě může zvyšovat riziko vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina žaludku.

Příliš mnoho soli v potravě může také způsobovat dehydrataci, protože sůl zvyšuje chuť k pití a tím i spotřebu tekutin.Je důležité si uvědomit, že sůl se skrývá v mnoha potravinách, nejen v koření a solených potravinách. Je důležité si číst složení potravin a volit potraviny s nižším obsahem soli. Doporučené denní množství soli pro dospělého je 5g nebo jedna čajová lžička denně.