img

Psyllium – superpotravina pro tvoje zažívání

Psyllium – superpotravina pro tvoje zažívání

Nikdy jsi neslyšela o psylliu? Tak to rychle napravujeme! Tento super potravinový doplněk by mohl stát za revolucí ve tvém zažívání. Co je ale to zázračné psyllium? No, představ si to jako vyčištěné obaly semínek jitrocele indického, které jsou na rozpustnou vlákninu takřka monogamní a mají úžasnou schopnost pohltit hromadu vody.

Proč bys tedy měla přidat psyllium do svého jídelníčku?

Naše moderní stravovací návyky často vláknině nevěnují dostatek pozornosti. Ale když si do jídelníčku zařadíš několik lžic psyllia denně, můžeš snadno doplnit to, co ti chybí. Krom toho, psyllium zahraje klíčovou roli při snižování glykemického indexu jídel, což je skvělá zpráva pro tvé celkové zdraví. Bonusově pomáhá udržet v normě hladinu cholesterolu.

Ale hlavní hvězdou show je psyllium díky svému přínosu pro zdravé fungování střev. Díky jeho schopnosti pojmat spoustu vody, se stává skvělým pomocníkem jak pro ty, kdo se potýkají se zácpou, tak i pro ty, kteří mají opačný problém. Psyllium se postará o to, aby byla tvá stolice tak akorát – ani příliš tvrdá, ani příliš měkká.

Nezapomeňme zmínit super schopnost psyllia vyvolat pocit sytosti. Snažíš se šetřit kaloriemi? Stačí párkrát denně spolknout lžičku psyllia, zapít ho dostatečným množstvím vody a voilà, pocit hladu jako by rukou odneslo.

Jak na to?

Psyllium můžeš konzumovat buď samo s vodou, nebo ho přidat do jídla. Pokud se rozhodneš pro první variantu, psyllium stačí nasypat do úst a zapít vodou, nebo ho nejdříve rozmíchat ve sklenici vody a pak vypít. Důležité je nezapomínat na pitný režim, aby tě psyllium neodvodňovalo.

Chceš psyllium zakomponovat do pečení? Jde to snadno. Hodí se jako přídavek do těsta na pečivo, dortů či domácích müsli tyčinek, a to bez toho, aby změnilo jejich chuť. Jen tak mimochodem, díky tomu můžeš snížit glykemický index svého pečiva a udělat něco dobrého pro své zdraví.

Kolik psyllia bys měla zařadit do svého denního menu? Jde o dávku okolo dvanácti gramů denně, což je zhruba šest čajových lžiček. Stačí, když si dáš alespoň dvě a půl gramu ráno a večer, a už tě čeká cesta plná vlákniny a lepšího zažívání!