Jistě, rýmu známe všichni a dokážeme si s ní poradit i bez návštěvy lékaře. Ale počkej, víš vůbec, co za ničemou stojí? Ano, může to být bakteriální či virová invaze, nebo tě tvůj vlastní nos pokouší upozornit na alergii. Bez ohledu na původ, klíčové je udržet nosní průchody volné a nosní sliznici v klidu, abys mohla zase volně dýchat.
Vírová rýma: Nepříjemný, ale rychle přechodný host
Nejčastějším typem je akutní virová rýma, která se projevuje vodnatým výtokem a obvykle po týdnu říká sbohem. Většinou jde ruku v ruce s obyčejným nachlazením a startuje pálením a suchostí v nose. Po té se rozjíždí klasická vodnatá rýma, doprovázená možnými teplotami a bolestmi svalů. Ale neboj, během týdne by mělo být po všem.
Bakteriální rýma: Když se virová rýma nechce jen tak vzdát
Pokud se ti zdá, že po virové rýmě přichází ještě horší etapa, může za to bakteriální rýma. Viry ti totiž mohly oslabit nosní sliznici natolik, že se stala snadnou kořistí pro bakterie. Výtok z nosu se změní na hustší, žlutý nebo zelený. Někdy to může vést i k zánětu nosních dutin nebo u dětiček k zánětu středního ucha. V takovém případě ti lékař pravděpodobně předepíše antibiotika.
Alergická rýma: Když tě tvoje nosní sliznice hraje šachy
U alergické rýmy se setkáš s čirým, vodnatým výtokem, otoky nosní sliznice a svěděním v nose. A k tomu bonus v podobě nekonečného kýchání, klidně třicetkrát za sebou. Někdy se může objevit i zánět spojivek. Pokud máš podezření, že tě něco alergického trápí, vyraz za lékařem. Pokud to necháš být, riskuješ, že se z toho vyklube astma.
Na závěr pár slov
Ať už se tvoje nosní dobrodružství ubírá jakýmkoli směrem, klíčem je neztrácet smysl pro humor a povědomí o tom, co se děje v tvém těle. Rýma, ať už jakéhokoli původu, je signálem, že tvé tělo bojuje a něco řeší. Takže se o sebe dobře starat, udržovat nos v pohodě a když to nepůjde samo, neváhat vyhledat pomoc lékaře. A pamatuj, že i rýma může být důvodem k tomu, aby ses o sebe lépe postarala a dala si trochu toho zaslouženého odpočinku!