img

Ve světě dělené stravy: Proč to zkusit (a kdy raději ne)

Ve světě dělené stravy: Proč to zkusit (a kdy raději ne)

Zajímá tě, co všechno obnáší život podle pravidel dělené stravy? Nebo snad přemýšlíš, jestli bys se do tohoto stylu stravování měla pustit? Pojďme společně prozkoumat, co to vlastně dělená strava je, odhalit několik mýtů, které se kolem ní točí, a zjistit, co ti může přinést dobrého a na co si dát pozor.

Co je to ta dělená strava?

Dělená strava už pár let baví mnohé a stala se docela oblíbeným způsobem, jak si udržet zdraví a pěknou postavu. Ale pozor, není to žádná drastická dieta, kde by ses trápila hlady! Spíš jde o to, že si dáš trochu do pořádku, co a jak jíš.

Základem dělené stravy je rozdělení potravin do skupin podle toho, jak je naše tělo zpracovává. Máme tu bílkovinnou skupinu (maso, sója, některé druhy ovoce), skupinu plnou sacharidů (rýže, celozrnné výrobky, některá zelenina a sladké ovoce) a také skupinu neutrální, kde je vše v rovnováze (některé mléčné výrobky, zelenina). A alkohol? Ten si klidně dát můžeš, ale s mírou!

Proč říct dělené stravě „ano“?

Hned ti řeknu, co je na dělené stravě super. Můžeš si pěkně zredukovat váhu, aniž bys musela trpět hladem. Když začneš jíst podle těchto pravidel, budeš si mnohem více uvědomovat, co ti prochází krkem. Podstatné je, že ti to pomůže efektivně spalovat tuky a zrychlí metabolismus.

Navíc, díky tomuto způsobu stravování začneš konzumovat více ovoce a zeleniny, což je skvělé nejen pro tvoje tělo, ale i duši. A když už jsme u té duše – dělená strava může pomoci předcházet různým nemocem díky spoustě zdraví prospěšných látek, které do sebe dostaneš.

Když dělená strava není pro tebe

Ne všechno je ale jen růžové. Dělená strava nemusí vyhovovat úplně každému. Musíš se totiž striktně držet určitých kombinací potravin, a to může být pro některé trochu omezující. A pak je tu riziko jojo efektu – když dosáhneš výsledků a polevíš, kilogramy se mohou vrátit zpátky.

Na co si dát pozor

Pokud tě dělená strava láká a chceš ji zkusit, jen do toho. Ale pamatuj, důležité je jít do toho s rozumem a nezapomenout na to, co a jak jíš. Jen tak se ti podaří vyhnout nechtěným překvapením a užívat si výhod, které ti dělená strava může přinést. Hodně štěstí!