img

Ženy v IT už nejsou tabu

Ženy v IT už nejsou tabu

Informační technologie hýbou světem a už zdaleka nejsou záležitostí jen mužskou. Čím dál více žen se dostává na perspektivní pozice v IT firmách, což není žádným překvapením. Ačkoliv ještě před nějakým časem by žena na pozici administrátora sítě byla čímsi nezvyklým, v dnešní době se už nejedná o nic zvláštního.

Cesta žen do světa IT

Počítačový průmysl je v současné době plný žen, ale nebývalo tomu tak vždy. Někteří si i dnes myslí, že informační technologie jsou ryze mužskou záležitostí, což pochopitelně není pravda. Studium technických oborů je dnes velmi oblíbené u i dívek a postupně se tak začíná vyrovnávat jejich počet na technických školách. Na rozdíl od mužů často disponují vysokou trpělivostí a schopností zvládat více činností najednou.

Stávají se tak nezbytnou součástí celé řady firem, které jsou koncipovány tak, aby nerozlišovaly, zda je na vedoucí pozici IT oddělení žena, nebo muž. Než se však podařilo dosáhnout takového postupu, řada žen si v zaměstnání užila své. Někteří zkrátka nebyli schopni přijmout ženu jako technika a dávali to jasně najevo. Většinou nerespektováním požadavků nebo dokonce nevhodnými poznámkami.

Naštěstí takové časy jsou již pryč a ženy zastupují pozice v informačních technologiích čím dál častěji. Mít v pracovním kolektivu ženy je pochopitelně výhodou, a proto by se tomu zaměstnavatelé neměli bránit. Je čas zahodit předsudky a dát každému bez rozdílu pohlaví prostor pro seberealizaci a rozvoj firmy.

Krůček po krůčku

Pokud i vás láká svět jedniček a nul, můžete se vydat na půdu některého z atraktivních oborů, které nabízí nejen tuzemské, ale i zahraniční univerzity. Pokud budete studovat v zahraničí, máte výhodu v tom, že si osvojíte cizí jazyk a obzvlášť angličtina je ve firmách v současné době velmi žádaná. Pokud máte možnost vycestovat, určitě se nebojte a běžte do toho. Pokud ale raději zůstanete zde, můžete studovat na některé z univerzit, nebo vyšších odborných škol. Nabídka studijních oborů je velká.

Největší zájem je pochopitelně o obory, které se zabývají programováním, internetovým marketingem a grafikou. Existuje ale celá řada příbuzných oborů, ze kterých můžete znalosti získat díky krátkodobým kurzům. Pokud by vás například lákala znalost HTML kódování nebo základy JavaScriptu, můžete se do některého z kurzů nechat zapsat. Většina z nich vám po úspěšném absolvování nabídne certifikát, který se vám jistě bude hodit v budoucnu při hledání zaměstnání.

Ženy už dávno nejsou v technologickém odvětví považovány za méněcenné, což otevírá bránu do světa počítačů opravdu všem, které tato oblast zajímá. Nejčastěji bývají ženy zaměstnávány jako grafičky nebo programátorky. Pozic, na které se mohou hlásit, je však ještě mnohem více.

Proč je důležité třídit odpad

Proč je důležité třídit odpad

Třídění odpadu je téma, které se nás všechny nějak týká, a možná ti přijde, že o něm slyšíš a čteš na každém kroku. Ale víš, proč je to opravdu...