img

5 způsobů, jak poznat, že vám někdo lže

5 způsobů, jak poznat, že vám někdo lže

V průměru dle výzkumu každý vyřkne denně zhruba dvě lži. To ale neznamená, že nechceme poznat, kdo kdy lže nám!

Ruce

Určitě jste to již někdy slyšeli. Ten, kdo lže, má sklon dělat různá gesta rukama až poté, co promluví. Zatímco ten, kdo říká pravdu, tato gesta dělá během promluvy.

Důvod je jednoduchý. Ten, kdo lže, má toho mnoho na práci ve své hlavě, musí dávat pozor, aby se nepřeřekl, dává si dohromady další odpověď a připravuje si odpověď na vaše otázky. Proto lhář nemá čas do tohoto celého kolotoče ještě zapojit gesta.

Pohled

Psychologové se stále nemohou shodnout na tom, zdali lháři uhýbají čí neuhýbají pohledem. Je ale prokázáno, že zhruba 70 % účastníků, kteří lhali svým protějškům, se dívalo upřeně do očí.

Jiní experti ale zase tvrdí, že lidé, kteří lžou, uhnou pohledem na nepatrnou chviličku – v moment, kdy si dále promýšlejí svou historku.

Rty

Vcůcává si osoba rty dovnitř, kdy skoro nejsou vidět? Tohle je další známkou toho, že dotyčný něco důležitého zamlčuje. Dělají to buď lidé, kteří skrývají emoce nebo zatajují fakta. Mimo vcucávání rtů může být i špulení rtů.

Vyšší hlas

Další výzkum prokázal, že pokud dotyčný začne mluvit vyšším hlasem, může to znamenat, že lže. Když jsme totiž nervózní, hlasivkové svaly se stáhnou, což je reakcí na stres. Příznakem neupřímnosti může být také odkašlávání, čímž si dotyčný chce pomoci od stažení hlasivek.

Maličkosti

Kývání tělem, zblednutí, pocení, šoupání nohama – to vše můžeme považovat za symptomy lháře. Dávejme si ale pozor – tyto příznaky mohou znamenat i nervozitu daného člověka, který říká pravdu.

10 tipů jak budovat důvěru ve vztahu

10 tipů jak budovat důvěru ve vztahu

Důvěra je jako květina, kterou musíme pečlivě pěstovat, aby mohla krásně kvést. Bez důvěry, vztah může trpět a přestat růst. Ale když jsme ochotni...

Omluvil se květomluvou?

Omluvil se květomluvou?

Pro některé z nás je to nejkrásnější a nejromantičtější věc na světě. Je beze slov, plná vůně a barev. Jak si ale květinu vysvětlit „v...

5 sexuálních tabu

5 sexuálních tabu

Sex, erotika. Záležitosti, které asi zajímají každého. Rozdíl je jen v intenzitě zájmu a také pohledu na věc. Někteří o tom nedokáží mluvit,...