img

Jak na harmonický vztah

Jak na harmonický vztah

Většina z nás touží mít se svým partnerem dokonalý harmonický vztah, ale málokdo je schopen si zjistit, co je pro to třeba udělat. Kvalitní vztah se totiž musí pěstovat a nezapomeňte mu věnovat i dostatek pozornosti. Jedině tak se vám podaří vybudovat harmonii, která pomůže váš vztah udržet navždy pohromadě.

Povídejte si

V každém mezilidském vztahu je důležitá komunikace, a proto byste i vy měly se svým partnerem mluvit a vzájemně si naslouchat. Mluvte o tom, co vás trápí, s čím si nevíte rady, ale třeba i jen o tom, co vám dnes udělalo radost, nebo vás naopak v práci rozhodilo. Vždy by se ale mělo jednat o dialog, a tedy by i váš protějšek měl mít dostatek prostoru pro vyjádření.

Nepřehánějte to proto s mluvením a stěžováním, snažte se do rozhovoru přivést taková témata, která zajímají vás oba, a tedy budete schopni si o nich povídat. Správně fungující vztah poznáte podle toho, že spolu komunikujete tak, aniž byste se museli hlídat, zda nemluvíte nesmysly, nebo zda to nejste jen vy, kdo povídá. Zajímejte se o průběh dne toho druhého, ale nevyzvídejte a nebuďte zvědavé.

Projevte zájem o události, které se partnerovi během dne přihodily, ale rozhodně z něj netahejte žádné informace, protože to by jistě nebylo příjemné ani vám, kdyby se role prohodily. Váš rozhovor by měl být uvolněný a nenásilný, takže byste neměly mít neustálou potřebu dávat si pozor na to, co říkáte a přehnaně svoji řeč kontrolovat. Nebojte se ale mluvit ani o vážných věcech, třeba o tom, co vám ve vztahu nevyhovuje. Naopak byste ale neměly být jen kritické. Pokud jednou za čas pochválíte to, co se vám naopak líbí a funguje tak, jak má, rozhodně tím nic nezkazíte.

Buďte k sobě upřímní

Za spoustou zničených vztahů stojí ztráta důvěry a upřímnosti. Pokud jednou překročíte tuto hranici, pak se jen velmi těžko navrací do správných kolejí. Když zklamete důvěru toho druhého, bude velmi obtížné si ji získat zpátky, pokud o to vůbec bude stát. Dobře na to myslete vždy, když budete mít tendenci sklouznout k neupřímné odpovědi nebo zatajování některých skutečností.

Dříve nebo později pravda vyjde najevo a věřte, že pak se bude vše vysvětlovat mnohem složitěji. Důvěra je základem každého vztahu. Aby mohl správně fungovat, je třeba, aby si partneři vzájemně věřili, nepodezřívali se ze lží a zbytečně se neobviňovali.

Najděte si společné zájmy

Pokud se svým partnerem trávíte volný čas, bude fajn najít si společné záliby, kterým se budete smět věnovat. Není nic úžasnějšího, když prožíváte nezapomenutelné okamžiky s tím, kdo je pro vás nejdůležitější, a můžete je tak společně sdílet. Zjistěte, co máte společného, a zaměřte se na takové činnosti, které přináší radost vám oběma. Nebojte se ale ani výzev a zkoušení něčeho nového.

10 tipů jak budovat důvěru ve vztahu

10 tipů jak budovat důvěru ve vztahu

Důvěra je jako květina, kterou musíme pečlivě pěstovat, aby mohla krásně kvést. Bez důvěry, vztah může trpět a přestat růst. Ale když jsme ochotni...

Omluvil se květomluvou?

Omluvil se květomluvou?

Pro některé z nás je to nejkrásnější a nejromantičtější věc na světě. Je beze slov, plná vůně a barev. Jak si ale květinu vysvětlit „v...

5 sexuálních tabu

5 sexuálních tabu

Sex, erotika. Záležitosti, které asi zajímají každého. Rozdíl je jen v intenzitě zájmu a také pohledu na věc. Někteří o tom nedokáží mluvit,...